זקי לוי יועץ בטיחות אש

הדרכת עובדים ומוסדות ציבור

הדרכת עובדים ומוסדות ציבור

כל מבנה שמטרתו מסחר או תעשייה צריך לעמוד בתנאים ובדרישות של שירותי הכיבוי וההצלה הארציים. אבל עמידות המבנה ומוכנותו לקראת שריפה או דליקה לא פותרת את האנשים שעובדים בו ומבקרים בו לדעת מה הם הנהלים במקרה של שריפה או סכנה ועליהם לעבור תדריכים ותדרוכים בנושא ולדעת כיצד להתנהל במקרה של סכנה.

הדרכות בנושא בטיחות אש והערכות למצב חירום

ישנה חשיבות גבוהה במיוחד להעביר את המידע והידע כיצד להתנהל בעת סכנה לעובדים ולמוסדות ציבור שכן התנהלות נכונה ותגובה מהירה יכולה להציל קודם כל חיים אבל גם למזער נזקים משמעותיים במבנה. 

במסגרת הקורסים הניתנים על ידי המוסד לבטיחות ולגיהות, קיים קורס "הכשרת מדריכי בטיחות" ההדרכה אינה ייחודית לכיבוי אש. ניתן לראותו באתר המוסד לבטיחות ולגיהות – קטלוג ותכניות הדרכה. 

שירתי הכיבוי וההצלה הארציים קבעו דרישות של הדרכת עובדים ומוסדות ציבור בנושא של פריצת דליקות ושריפות ואותן דרישות מצוינות בהוראות המפכ"ל שגלויות לכל המתעניין בהן. בין הדרישות ניתן למצוא את נושאי ההדרכה ומה חייבת להיות ההכשרה של מי שמעביר את ההדרכה אך אין בהוראות המפכ"ל איזכור או דרישה לזמנים ותקופות שבהן יש לבצע את ההדרכה ולכן על כל מקום עבודה להחליט על תדירות ביצוע ההדרכות וסימולציות של פינוי מבנה בהתאם לשיקולים שלו ולתדירות חלופת העובדים במבנה.

גם בארגון הפיקוח על העבודה ניתן למצוא תקנות המתייחסות לתדרוך העובדים בנושא ביניהן תקנה העוסקת במסירת מידע והדרכת עובדים ותחתיה ניתן למצוא התייחסות ישירה להעברת הדרכה לעובדים בנושא בטיחות אש, סיכונים במקום העבודה, מנית סיכונים והתנהלות במצב של פרוץ דליקה או שריפה במקום העבודה.

על המדריך כאמור להיות מדריך מקצועי שעבר הכשרה בנושא ומוסמך להעביר הדרכת עובדים ומוסדות ציבור בנושא של בטיחות אש, מניעת דליקות במבנה ובסביבתו וכיבוי שריפות והתנהלות בזמן פרוץ דליקה. על כל עובד חדש במבנה לעבור הדרכה לפי התפקיד וכן מומלץ שכל העובדים יעברו הדרכת ריענון לפחות פעם אחת בשנה בנושא בטיחות אש.

הדרכת עובדים בכל מקום עבודה חשובה במיוחד שכן ביום יום אנחנו לא חושבים על סיכונים אפשריים וטוב שכך ולרוב אנחנו עסוקים במטלות היום יומיות שלנו, אך כאשר קורה מקרה חירום אשר יכול לקרות בכל עת בכל מבנה על העובדים לדעת כיצד לתפעל אותו בצורה המהירה והבטוחה ביותר כולל מזעור נזקים, פינוי הבנה, יצירת קשר עם כוחות הפינוי וההצלחה וכמובן עבודה משותפת איתם בכדי לסיים את האירוע בצורה המהירה והטובה ביותר. כאשר העובדים אשר נמצאים בבניין יודעים כיצד להתנהל הם יכולים לחסוך זמן ואף להציל חיים ולסייע רבות לכוחות ההצלה והכיבוי עד שאלה יגיעו לאזור.

הדרכת עובדים ומוסדות ציבור

תוכן עניינים