זקי לוי יועץ בטיחות אש

חקירת דליקות

חקירת דליקות ושריפות

לצערנו הרב לא משנה כמה נמגן וכמה נבדוק את הסיכונים מראש- כל מבנה באשר הוא חשוף להיווצרות של דלקות ושרפות. זה יכול להיות כשל באחת ממערכות הבניין וזו יכולה יכולה להיות הצתה מכוונת אך בכדי להגיע למסקנה ולאתר את הגורם יש לבצע חקירה מעמיקה ומקצועית.

פרצה דליקה? יש לבצע חקירת דליקות ושריפות.

הדבר הראשון שיש לעשות כמובן כאשר פרצה דליקה או שריפה היא לכבות אותה ולדאוג שאין לכודים בין ההריסות ושניתן להיכנס באופן בטוח למבנה ואין גזים רעילים באוויר. במצב זה יש לבצע חקירת דליקות ושריפות בכדי לקבוע את הסיבה שבגינה פרצה אותה דליקה. מי שמבצע את אותה חקירה הוא חוקר דליקות מוסמך בעל ידע ניסיון וכלים לבדוק את כל הממצאים בשטח, לבצע את החקירה הרלוונטית מסביב ולאחר מכן להעריך את סיבת פרוץ הדליקה ולספק לרשויות חוות דעת של מומחה.

בחלק מהפעמים בהן פרצו דלקות או שריפות חשוב גם לצרף לצוות החקירה חוקר פרטי שלו יש רישיון ממשרד המשפטים ותפקידו להפריך או לאשר את ההשערה של חוקר הדליקות המוסמך ולבדוק מדוע ואיך ניצתה אותה דליקה מלכתחילה. חקירת דליקות ושריפות נעשית על ידי צוות של מומחים שונים שעובדים ביחד בכדי לבדוק את השתלשלות העניינים שהובילה להתפרצות הדליקה ולהביא את הממצאים לידי בעלי המבנה ובעת הצורך גם לבית המשפט. מהנדס בטיחות אש שהיה אחראי על בטיחות האש במהלך בניית הבניין, מהנדס חשמל וחוקר דליקות כל אלה רלוונטיים לצורך ביצוע חקירת דליקות ושריפות. במידה ונמצאים במבנה או באזור של השרפה גם חומרים כימיים או מכונות הנדסיות יש צורך במומחה הנדסי ומומה כימי בנוסף.

החקירה מתבצעת על ידי איסוף נתונים מהשטח ועבודה משותפת של כל אנשי המקצוע מהתבוננות בשטח, איסוף ממצאים ואם יש צורך שליחת הממצאים לבדיקה במעבדה. כמו כן יעשה תשאול ובדיקה של כל המעורבים באירוע או אנשים שיוכלו לשפוך אור על נסיבות התפרצות הדליקה. לאחר מכן כל אחד מהמומחים יכתוב את ממצאיו ותעשה חשיבה משותפת להגיע לגורם הראשוני שגרם לאותה שריפה. כאשר יש נזק רב לרכוש יש לערב אנשי מקצוע כגון שמאים וכלכלנים שיוכלו להעריך את הנזק שנגרם לרכוש ובמידה ויש תביעה נגד גורם רשלני שנראה שהוא מהווה את מקור השריפה יש לדאוג לעורך דין בכדי להכין את התביעה.

כאמור, לא ניתן להבטיח שאף מבנה יהיה בטוח במאת האחוזים מפני שריפות ודלקות אך בהחלט אפשר למזער את הסיכונים למצב מינימלי על ידי בניית המבנה בהתאם והדרכת האנשים אשר מתגוררים בו או עובדים בו. כמו כן מומלץ לבצע מול מערך כיבוי האש וההצלה סקר ניהול סיכונים שהמטרה שלו היא לספק ייעוץ בשיקום ושדרוג מערך כיבוי האש במבנה.

חקירת דליקות

תוכן עניינים